试题查看

首页 > PMP考试 > 试题查看
【单选题】

 you must produce 27 widgets. you can only produce 9 widgets per production run. each production line setup costs $1000. each widget

consumes $10 worth of material and $5 worth of labor. what is total variable cost for producing one widget.
a. 1020
b. 1010
c. 1015
d. 20
e. none of the above
查看答案解析

参考答案:

正在加载...

答案解析

正在加载...

根据网考网移动考试中心的统计,该试题:

51%的考友答对了

你可能感兴趣的试题

inperforminganimpactanalysis,themosteffethecriticalpathinaschedulenetworkisthepaheuseoftheprojectreports:a.arenotnecessayoumustproduce27widgets.youcanonlyproduc_____isbasedoninformationgatheredandanalthefirststepinbuildingapert/cpmnetworkis